Difference between revisions of "Case:Notes"
Jump to navigation
Jump to search
(more) |
|||
| Line 173: | Line 173: | ||
|Lymphoid | |Lymphoid | ||
|- | |- | ||
| | |CMV | ||
|Virus | |||
|- | |||
|EBV | |||
|Virus | |||
|- | |||
|HBV core | |||
|Virus | |||
|- | |||
|HBV surface | |||
|Virus | |||
|- | |||
|HPV | |||
|Virus | |||
|- | |||
|HSV-I | |||
|Virus | |||
|- | |||
|HSV-II | |||
|Virus | |||
|- | |||
|VZV | |||
|Virus | |||
|- | |||
|ACTH | |||
|Endocrine/hormonal | |||
|- | |||
|FSH | |||
|Endocrine/hormonal | |||
|- | |||
|GH | |||
|Endocrine/hormonal | |||
|- | |||
|LH | |||
|Endocrine/hormonal | |||
|- | |||
|Prolactin | |||
|Endocrine/hormonal | |||
|- | |||
|TSH | |||
|Endocrine/hormonal | |||
|- | |||
|Calcitonin | |||
|Endocrine/hormonal | |||
|- | |||
|Gastrin | |||
|Endocrine/hormonal | |||
|- | |||
|GCDFP [[BRST2]] | |||
|Endocrine/hormonal | |||
|- | |||
|Glucagon | |||
|Endocrine/hormonal | |||
|- | |||
|HCG | |||
|Endocrine/hormonal | |||
|- | |||
|Insulin | |||
|Endocrine/hormonal | |||
|- | |||
|Somatostatin | |||
|Endocrine/hormonal | |||
|- | |||
|Thyroglobulin | |||
|Endocrine/hormonal | |||
|- | |||
|VIP | |||
|Endocrine/hormonal | |||
|- | |||
|} | |} | ||
Revision as of 12:31, 15 January 2014
IHC
| IHC stain | Class |
|---|---|
| AE1/AE1 | Undiff. malignancy |
| HMB-45 | Undiff. malignancy |
| Pankeratin (AE1/Ae3/PCK26) | Undiff. malignancy |
| Vimentin | Undiff. malignancy |
| EMA | Undiff. malignancy |
| LCA (CD45RO) | Undiff. malignancy |
| S-100 | Undiff. malignancy |
| alpha-1 AT | Epithelial |
| alpha-fetoprotein | Epithelial |
| CEA-m | Epithelial |
| Chromogranin | Epithelial |
| CK7 | Epithelial |
| CK20 | Epithelial |
| CK19/BA17 | Epithelial |
| CK34betaE12 | Epithelial |
| ER and PR | Epithelial |
| HER2/neu | Epithelial |
| PLAP | Epithelial |
| PSA | Epithelial |
| Desmin | Mesenchymal |
| Factor VIII | Mesenchymal |
| Myogenin | Mesenchymal |
| Myoblobin | Mesenchymal |
| Smooth muscle actin | Mesenchymal |
| Chromogranin | Neuroendocrine |
| Synaptophysin | Neuroendocrine |
| NSE | Neuroendocrine |
| CD56 | Neuroendocrine |
| BCL2 | Lymphoid |
| BCL6 | Lymphoid |
| BCLxL | Lymphoid |
| C3 comp | Lymphoid |
| CD1a | Lymphoid |
| CD3 | Lymphoid |
| CD4 | Lymphoid |
| CD5 | Lymphoid |
| CD8 | Lymphoid |
| CD10 | Lymphoid |
| CD15 | Lymphoid |
| CD20 | Lymphoid |
| CD21 | Lymphoid |
| CD23 | Lymphoid |
| CD30 | Lymphoid |
| CD35 | Lymphoid |
| CD43 | Lymphoid |
| CD45 | Lymphoid |
| CD68 | Lymphoid |
| CD79a | Lymphoid |
| Cyclin D1 | Lymphoid |
| Kappa | Lymphoid |
| Lambda | Lymphoid |
| IgA | Lymphoid |
| IgG | Lymphoid |
| IgM | Lymphoid |
| TdT | Lymphoid |
| UCHL1 | Lymphoid |
| CMV | Virus |
| EBV | Virus |
| HBV core | Virus |
| HBV surface | Virus |
| HPV | Virus |
| HSV-I | Virus |
| HSV-II | Virus |
| VZV | Virus |
| ACTH | Endocrine/hormonal |
| FSH | Endocrine/hormonal |
| GH | Endocrine/hormonal |
| LH | Endocrine/hormonal |
| Prolactin | Endocrine/hormonal |
| TSH | Endocrine/hormonal |
| Calcitonin | Endocrine/hormonal |
| Gastrin | Endocrine/hormonal |
| GCDFP BRST2 | Endocrine/hormonal |
| Glucagon | Endocrine/hormonal |
| HCG | Endocrine/hormonal |
| Insulin | Endocrine/hormonal |
| Somatostatin | Endocrine/hormonal |
| Thyroglobulin | Endocrine/hormonal |
| VIP | Endocrine/hormonal |